Kiedy najlepiej wyjechać do ..? Jaka pora roku jest najlepsza na wyjazd do ... 

Nie wiesz kiedy zaplanować egzotyczne wakacje? Które kraje najlepiej wybrać, aby uniknąć polskiej zimy? Jaki jest klimat danego kraju ?

Przeczytaj nasze informacje, na pewno rozwieją wszelkie wątpliwości i pomogą w wyborze najlepszego okresu na Twoje wakacje!

Aruba

 

Kiedy jechać?

Warunki są dobre przez cały rok. Najbardziej popularne miesiące: od połowy grudnia do połowy lipca

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Przez cały rok, pogoda utrzymuje się w okolicach 28°C. W najpopularniejszych miesiącach ceny hoteli wzrastają. Jeśli ktoś chciałby odpocząć od zatłoczonych miejsc, powinien wybrać termin poza sezonem. We wrześniu temperatura rośnie i sięga powyżej 30°C. Najwięcej deszczu spada na Arubie między październikiem, a styczniem. Jednak nawet wtedy deszcze są krótkie i wciąż można liczyć na słońce w trakcie reszty dnia.

Bahrajn

 

Kiedy jechać?

Między grudniem, a marcem

Odradzane terminy

Od czerwca do września

Klimat

W Bahrajn dominują wiatry z północnego zachodu i panują tylko dwie pory roku. Lato trwa od maja do października i temperatury sięgają wtedy nawet do 45°C, oraz występować mogą gwałtowne piaskowe burze. Zima, trwa między listopadem, a kwietniem, kiedy spada niewielka ilość deszczu, a temperatura utrzymuje się w okolicach 23-27°C

Bali

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny, najlepiej odwiedzić między kwietniem, a czerwcem lub we wrześniu

Sezon: Lipiec-sierpień, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Nowy rok

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Na Bali występuje tropikalny, ciepły klimat przez cały rok. Występują tam dwa sezony: suchy i deszczowy. W centrum wyspy występuje więcej deszczy i ze względu na dużą wysokość nad poziomem morza temperatury są trochę niższe niż przy wybrzeżu. Suchy sezon trwa między kwietniem, a październikiem. Wtedy najlepiej odwiedzić wyspę.

Barbados

 

Kiedy jechać?

Sezon na Barbadosie trwa od grudnia do maja

Odradzane terminy

Barbados można odwiedzać przez cały rok, jednak między lipcem, a listopadem występuje więcej deszczy i mogą zdarzyć się huragany

Klimat

Na wyspie Barbados panuje równikowy, wilgotny klimat. Pora słucha trwa od grudnia do maja. Średnio temperatura w tym czasie utrzymuje się w okolicach 27 stopni w ciągu dnia i 20 w ciągu nocy. W pozostałych miesiącach klimat się zmienia, zdarzają się tropikalne burze i cyklony, a temperatury rosną.

Brazylia

 

Kiedy jechać?

Najlepsza pogoda jest między grudniem, a marcem. Dodatkowo między lutym, a marcem trwa Karnawał w Rio.

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Brazylia jest kierunkiem całorocznym. Lato w Brazylii trwa od grudnia do marca, a zima od czerwca do września. Jednak im dalej na północ kraju tym rejony są cieplejsze i bardziej deszczowe. Temperatury jednak utrzymują się w okolicach 20-30 stopni przez cały rok. Najcieplejsze miesiące w roku są również tymi najbardziej mokrymi. Jeśli zwiedza się okolice blisko Amazonki w tym czasie, możliwe, że zamiast na nogach zwiedzanie odbędzie się łódką.

Chiny

 

Kiedy jechać?

Najlepiej między marcem i majem, oraz wrześniem, a listopadem.

Odradzane terminy

Chiński Nowy Rok – w okolicach stycznia-lutego
Złoty tydzień – od 01.10. – 07.10.

Klimat

Chiny w przeważającej części mają klimat kontynentalny podobnie, jak Polska, ostre zimy i upalne lata, im bardziej na południe tym jest bardziej wilgotnie i temperatury są wyższe. Rejony górskie, czyli Tybet najlepiej zwiedzać latem, gdyż zimy są bardzo mroźne.

Dominikana

 

Kiedy jechać?

Grudzień/Styczeń/Luty

Odradzane terminy

Czerwiec/Wrzesień

Klimat

Dominikanę charakteryzuje tropikalny klimat. Temperatura przez cały rok utrzymuje się w okolicach 25-30 stopni. Najcieplejsza pora jest między czerwcem, a wrześniem, w tym okresie występują również huragany, jednak nie są one często spotykane. Najmniej opadów jest w okolicach lutego, a najwięcej w maju.

Filipiny

 

Kiedy jechać?

Najcieplej jest w porze suchej (listopad-kwiecień)

Odradzane terminy

W czerwcu, lipcu może być szczególnie upalnie i deszczowo, co może być przeszkodą w zwiedzaniu

Klimat

Filipiny są najbardziej popularne podczas suchego sezonu, między listopadem, a kwietniem. W tym czasie wyspy są w pełni dostępne dla turystów. W maju temperatury zaczynają rosnąć i zaczyna się pora deszczowa, trwająca do października. Mimo pory deszczowej i gorąca wciąż można zwiedzać zielone tereny Filipin przy mniejszym tłoku. Jednak pogoda na wyspach może być nieprzewidywalna i w ciągu całego roku mogą zdarzać się Tajfuny.

 

Indie

 

Kiedy jechać?

Indie - Najlepiej między październikiem, a marzec

Okolice Delhi - październik-listopad

Odradzane terminy

Miesiące letnie – bardzo gorąco

Klimat

Planowanie podróży, sprawdzenie pogody i temperatury jest bardzo ważne przy wyjeździe do Indii, ponieważ panują tam bardzo wysokie upały, które podczas zwiedzania męczą Europejczyków. Plaże są publiczne, szerokie i piaszczyste. Parasole i leżaki są dostępne przy plaży w tzw. shacks - chatach przy plaży, można tu również zamówić napoje oraz posiłek.

Jamajka

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Jamajka leży w strefie morskiego klimatu tropikalnego i jest kierunkiem całorocznym. Szczyt sezonu przypada tu na okres między grudniem, a kwietniem. Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Klimat tropikalny bez przesadnych upałów z bryzą morską, która przynosi ochłodzenie.

Katar

 

Kiedy jechać?

Najlepiej jechać zimą, w okolicach grudnia

Odradzane terminy

Ze względu na bardzo wysokie temperatury, lepiej unikać wyjazdów w czerwcu do sierpnia.

Klimat

Katar leży w strefie klimatu zwrotnikowego o charakterze suchym. Temperatury są tu latem około 35 stopni, chociaż zdarza się, że temperatura jest 45 stopni. Zimą można się tu spodziewać opadów, średnia temperatur ok 20 stopni. Wiosną zdarzają się burze piaskowe, które możliwe są przez cały rok.

Kenia

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Klimat równikowy panuje w Kenii i temperatury są tu wyrównane przez cały rok. Główny sezon turystyczny to styczeń oraz luty, trwa pora sucha i gorąca najlepsza na zwiedzanie na Mombasę oraz Safari, w tym czasie największe stada ptaków przylatują nad jeziora Wielkiej Doliny Ryftowej. W roku przypadają dwie pory deszczowe od kwietnia do maja oraz od listopada do grudnia. Kenia jest kierunkiem całorocznym, a plaże są nieskazitelnie białe, a woda krystalicznie czysta.

Kostaryka

 

Kiedy jechać?

Najlepiej jechać w okolicach stycznia-marca

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Kostaryka leży w klimacie podrównikowym wilgotnym. Pora sucha trwa od grudnia do kwietnia, a deszczowa od maja do listopada. Plaże na Kostaryce są bezpłatne.

Kuba

 

Kiedy jechać?

Najlepiej jechać w porze suchej, od listopada do kwietnia.

Odradzane terminy

Z racji na ryzyko huraganów, mniej osób decyduje się na wyjazdy w okolicach września

Klimat

Kuba ma ciepły i słoneczny tropikalny klimat. Średnia temperatura to 24 stopnie, jednak w porze suchej może spaść do 15 stopni. Pora deszczowa trwa od maja do października. Pora huraganów to koniec sierpnia do końca listopada.

Madera

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Madera leży w klimacie podzwrotnikowym. Przez cały rok kształtuje się tu niezmienna temperatura 22 stopnie, nazywana jest krainą wiecznej wiosny i podzwrotnikowym rajem. Plaże w większości na Maderze są kamieniste lub żwirowe, wstęp jest bezpłatny, a serwis plażowy kosztuje ok 6 euro/os.

Malediwy

 

Kiedy jechać?

Najlepiej między grudniem, a kwietniem

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Klimat jest tu równikowy, gorący i wilgotny, z charakterem monsunowym. Płetwonurkom polecamy przyjechać tu w listopadzie oraz w kwietniu, ponieważ wtedy woda jest doskonale przejrzysta. W pozostałym okresie są krótkotrwałe opady oraz wilgotność jest większa oraz ceny są niższe, ponieważ ruch turystyczny jest mniejszy.

Malezja

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Klimat równikowy monsunowy panuje w Malezji, przez cały rok utrzymują się tu wysokie temperatury, wilgotność powietrza jest tu również duża. Opady deszczu występują na wschodnim wybrzeżu od października do lutego, natomiast na zachodnim wybrzeżu od kwietnia do maja oraz od października do listopada.

Maroko

 

Kiedy jechać?

Kwiecień do października

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Plaże w Maroku są bezpłatne, czasami leżaki i parasole są płatne w zależności od plaży ok 20 Dirham/dzień.

Najcieplejsze miesiące w Maroku to lipiec i sierpień, zimy są bardzo chłodne.

Mauritius

 

Kiedy jechać?

Jeśli priorytetem jest zwiedzanie, to polecanymi miesiącami są maj-listopad. Jednak do nurkowania od grudnia do kwietnia.

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Strefa klimatu zwrotnikowego wilgotnego, gdzie w części wschodniej jest temperatura bardziej stabilna, niż w części zachodniej. Najlepszy okres odwiedzenia Mauritius jest okres od maja do listopada. Od grudnia do kwietnia są nieznaczne opady i większa wilgotność, ale właśnie w tym czasie najlepsza jest pora na nurkowanie, ponieważ woda jest najbardziej przejrzysta. Natomiast w miesiącach: czerwiec, lipiec i sierpień jest najlepszy okres na surfing, a od października do kwietnia na łowienie ryb.

Meksyk

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Do Meksyku można wybrać się o każdej porze roku, temperatury utrzymują się powyżej 20 stopni. Na półwyspie Jukatan najcieplej jest w grudniu, styczniu, lutym, marcu oraz kwietniu. Od września do listopada mogą padać tropikalne deszcze., które ochładzają powietrze i powraca słoneczna pogoda w dalszej części dnia, w tym czasie też mogą wiać silne wiatry. W regionie Acapulco przez cały rok jest ciepło.

Oman

 

Kiedy jechać?

Październik-maj

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Klimat Omanu jest gorący i wilgotny na wybrzeżu oraz gorący i suchy w głębi lądu. Najlepszy czas na odwiedzenie Omanu jest okres od października do maja, temperatura jest przyjazna w ciągu dnia od 25 do 30 stopni, nocą spada poniżej 20.

Peru

 

Kiedy jechać?

Październik-maj

Odradzane terminy

Brak

Klimat

W części północno-wschodniej jest klimat podrównikowy-suchy i temperatury są tu wyższe. Większość Peru leży w klimacie równikowym, wybrzeże ma klimat suchy i zwrotnikowy. A na wyprawy do Peru szczególne polecamy okres od października do maja.

Polinezja Francuska

 

Kiedy jechać?

Lipiec, sierpień

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Na wyspach Polinezji Francuskiej panuje klimat tropikalny. Od czerwca do października powietrze jest suche, temperatury niższe, nie tak uciążliwe. Od lipca do sierpnia występują wiatry maraamu, które przynoszą zmienną pogodę. Okres miedzy listopadem, a majem to pora deszczowa, jest cieplejsza z większą ilością opadów. A największy ruch turystyczny przypada na wyspach w okresie wakacji, czyli lipiec i sierpień.

RPA

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

W RPA panuje klimat zwrotnikowy półsuchy, a wzdłuż wybrzeża wschodniego podrównikowy wilgotny. Najdalej na południe kraju klimat jest umiarkowany i przechodzi w tropikalny im bardziej udamy się na północ kraju. Od czerwca do września noce bywają chłodne i deszczowe, dni są słoneczne. RPA jest kierunkiem całorocznym. Dla melomanów obserwatorów zwierząt najlepiej tu przyjechać w miesiące zimowe, natomiast wiosną najpiękniej rozkwita przyroda Prowincji.

Seszele

 

Kiedy jechać?

Najlepszy okres na nurkowanie jest od marca do maja, a na windsurfing od maja do października

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Seszele leżą w strefie klimatu podrównikowego, klimat jest tu gorący i wilgotny., a morskie bryzy łagodzą klimat. Na Seszelach nie ma huraganowy, zdarzają się rzadko burze w styczniu lub lutym. Najlepszy okres dla windsurfingu jest tu od maja do października, a na nurkowanie od marca do maja albo od września do listopada. Natomiast szczyt sezonu przypada tu w grudniu, styczniu, lipcu oraz sierpniu.

Sri Lanka

 

Kiedy jechać?

Grudzień/ Styczeń/ Luty/ Marzec

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Pora deszczowa trwa od maja do września, wtedy najlepiej zwiedzić wschodnie wybrzeże Sri Lanki. Sri Lanka leży w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego.

St Lucia

 

Kiedy jechać?

Od grudnia do marca

Odradzane terminy

Brak

Klimat

W St Lucia panuje klimat równikowy wilgotny, najlepszy okres na przyjazd do St Lucia jest w porze suchej od grudnia do marca. W pozostałym czasie na wyspach panuje pora deszczowa z wyższymi temperaturami i zdarzającymi się tropikalnymi burzami i cyklonami. Natomiast hotele i plaże są mniej zatłoczone, a ceny nieco niższe.

Tajlandia

 

Kiedy jechać?

Październik-luty

Odradzane terminy

Marzec-maj

Klimat

W marcu, kwietniu i maju w Tajlandii jest bardzo gorąco. Natomiast pora deszczowa trwa od czerwca do września, deszcze występują przelotne deszcze.

Tanzania

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

brak

Klimat

W Tanzanii panuje klimat podrównikowy, suchy wewnątrz kraju, a wilgotny na wybrzeżu i wyspach. Na wybrzeżu zimą temperatura sięga 24 stopni, a latem do 30 stopni.

Wenezuela

 

Kiedy jechać?

Listopad – maj/lipiec

Odradzane terminy

Pora deszczowa – czerwiec/lipiec- październik

Klimat

Klimat tropikalny i ciepły, Wenezuelę można zwiedzać cały rok, dwie pory roku sucha i deszczowa. Pora sucha trwa od listopada do maja, deszczowa od czerwca do października. Na wyspie Margarita pora sucha trwa dłużej, czyli można się tu wybrać już od listopada, aż do lipca. Pogoda jest nieco niższa niż na lądzie, ponieważ morska bryza daje ochłodę od upałów.

Wietnam

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Wietnam leży w klimacie monsunowym wilgotnym, przez cały rok temperatury są dobre na zwiedzanie, a pora deszczowa trwa tu od maja do listopada. Na pograniczu z Chinami sporadycznie może padać śnieg.

Wyspy Kanaryjskie

 

Kiedy jechać?

Kierunek całoroczny, jednak najlepiej w miesiącach letnich

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Fuerteventura to wyspa ze stałą temperaturą kształtująca się od stycznia ok 22 stopni, do miesięcy letnich wzrasta do ok 28 stopni. Plaże nieskazitelnie białe, obmywane ciepłym i błękitnym Atlantykiem, który stykając się z wyspą zmienia barwę na turkusową. Lanzarote leży w podobnym klimacie, jak Fuerteventura stosunkowo wyższa temperatura tu panuje zima kształtuje się w okolicach 24 stopni. Plaże na wyspie są różnorodne od białych, przez żółte po purpurowo-czarne, wyspa jest zwana wsypą ognia. Gran Canaria z podobnym klimatem, jak pozostałe wyspy kusi złocistymi plażami oraz wydmami z jasnozłotego piasku. Na Fuerteventurze oraz Gran Canarii plaże są bezpłatne, a serwis plażowy kosztuje ok 6 Euro/dzień, na Lanzarote serwis ok 8 Euro/dzień, na Teneryfie ok 9 Euro/os.

Wyspy Zielonego Przylądka (Sal)

 

Kiedy jechać?

Między październikiem, a majem

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Klimat na Wyspach Zielonego Przylądka jest suchy tropikalny, pora deszczowa trwa tu krótko od sierpnia do września, polecamy przyjazdy na wyspy od październik do maja. Średnia temperatura kształtuje się w okolicach 25 stopni. Wizytówką wysp są piękne szerokie i piaszczyste plaże.

Zanzibar

 

Kiedy jechać?

Między grudniem, a marcem

Odradzane terminy

Brak

Klimat

Na Zanzibarze przez cały rok jest ciepło, szczyt sezonu turystycznego przypada w okresie od czerwca do września, najcieplej i mniej tłoczno jest na Zanzibarze między grudniem i marcem. Niski sezon trwa od marca do czerwca, trwa wtedy pora deszczowa. Wizytówką Zanzibaru jest turkusowy Ocean Indyjski i biały pasek.

Zjednoczone Emiraty Arabskie

 

Kiedy jechać?

Od listopada do marca

Odradzane terminy

Ze względu na wysokie temperatury lepiej unikać podróży w miesiącach letnich

Klimat

Najlepsza pora na spędzenie wczasów w Emiratach Arabskich w jednym z najbogatszych krajów Afryki to zima, czyli listopad, grudzień, styczeń, luty, marzec, kwiecień, w pozostałym czasie czyli od maja do października jest bardzo gorąco